بیمه شخص ثالث؛ معروف‌ترین بیمه خودرو

مقدمه‌ای بر بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث معروف‌ترین شاخه‌ بیمه خودرو است که قطعاً برای تمام صاحبان خودرو آشنا است؛ زیرا داشتن این نوع از بیمه خودرو برای تمام خودروها اجباری و الزامی است. حال می‌خواهیم ببینیم منظور از شخص ثالث چیست و این بیمه دقیقاً شامل چه کسانی می‌شود؟

بیمه شخص ثالث دارای سه نوع پوشش است: تعهدات مالی به فرد (یا خدای ناکرده افراد) زیان‌دیده، تعهدات جانی به فرد یا افراد زیان‌دیده و تعهدات جانی به راننده مقصر.

تعهدات مالی به فرد یا افراد زیان‌دیده برای زمانی است که دو خودرو تصادف کنند. در این حالت، فرد خسارت‌دیده می‌تواند از بیمه شخص ثالث فرد مقصر استفاده کند و هزینه خسارت خود را دریافت کند.

تعهدات جانی به فرد یا افراد زیان‌دیده برای زمانی است که فردی (غیر از راننده) در تصادف دچار خسارت جانی شود. این فرد می‌تواند هزینه درمان خود را دریافت کند یا در صورت فوت، دیه کامل وی به خانواده‌اش داده می‌شود.

تعهدات جانی به راننده مقصر زمانی است که راننده دچار نقص عضو یا فوت شود. در این صورت با سقف پوششی کمتر از سقف پوشش سایر افراد خسارت‌دیده، تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار می‌گیرد.


الحاقیه بیمه شخص ثالث؛ از مهم‌ترین چالش‌های بیمه خودرو

الحاقیه بیمه شخص ثالث نوعی ضمیمه قانونی بیمه خودرو محسوب می‌شود که هر سال از طرف شرکت بیمه طرف قرارداد ابلاغ می‌شود. به موجب این ابلاغیه، شرکت بیمه با دریافت مبلغ ناچیزی از بیمه‌گزار، سقف تعهدات خود را در برابر پوشش‌های بیمه افزایش می‌دهد. این افزایش سقف تعهد به علت افزایش نرخ دیه در سال‌های مختلف است.

برای مثال نرخ دیه کامل در ماه حرام در سال ۱۳۹۴، ۲۲۰ میلیون تومان بوده است در صورتی که این نرخ در سال ۱۳۹۵، ۳/۲۵۳ میلیون تومان بوده است. برای اینکه شرکت بیمه در سال ۹۵ تا ۳/۲۵۳ میلیون تومان خسارت را پرداخت کند، بیمه‌گزار باید الحاقیه سال ۹۵ را می‌خریده است. در صورت عدم خرید، شرکت بیمه تا سقف همان ۲۲۰ میلیون تومان خسارات را پوشش می‌داده و باقی آن به عهده بیمه‌گزار بوده است.

به نقل از مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه بیمه مرکزی، از سال ۹۶ خرید الحاقیه بیمه شخص ثالث در بیمه خودرو منتفی است. در صورت افزایش نرخ دیه، سقف تعهدات بیمه شخص ثالث خودرو به‌طور خودکار افزایش خواهد یافت.


قیمت بیمه خودرو، محاسبه بیمه شخص ثالث

محاسبه نرخ بیمه شخص ثالث از فرمول مشخصی تبعیت می‌کند. عواملی که بر قیمت بیمه شخص ثالث تأثیرگذارند، به شرح زیر است:

  • نوع خودرو و مدل آن (مثلاً پژو ۲۰۶ تیپ ۲)
  • سال ساخت خودرو
  • سابقه عدم خسارت
  • تاریخ سررسید بیمه
  • کاربری اتومبیل (تاکسی یا شخصی)

نکته قابل توجه درباره تخفیف بیمه خودرو مخصوصاً بیمه شخص ثالث این است انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث از خودرویی به خودروی دیگر است؛ حتی می‌توان این تعداد سال تخفیف را به خودروی همسر یا فرزندان انتقال داد.


بهترین بیمه شخص ثالث ؛

بهترین بیمه خودرو را خریداری کنید!

در برابر این عنوان اولین سؤالی که به ذهن می‌رسد این است که بهترین بیمه شخص ثالث دارای چه ویژگی‌هایی است؟ چه عواملی در تعیین بهترین بیمه شخص ثالث نقش دارند؟

برای تشخیص بهترین بیمه شخص ثالث از شاخص‌ها و عوامل زیر می‌توان استفاده کرد:

 رضایت کلی از بیمه خودرو

در تعیین میزان رضایت کلی بیمه‌گزاران از بیمه شخص ثالث، عاملی مثل تناسب شرایط بیمه‌نامه با نیازهای مشتری دخیل است. این عامل می‌تواند شامل سطح پوشش بیمه، مدت اعتبار بیمه و سرعت و شفافیت پاسخگویی شرکت بیمه‌ای باشد که بیمه خودرو مورد نظر را ارائه می‌دهد.

 میزان دانش کارکنان شرکت بیمه

این عامل در انتخاب شرکت بیمه‌ای که از آن قصد خرید بیمه خودرو داریم بسیار مهم است؛ زیرا درصورتی‌که دانش کارکنان شرکتی که بیمه خودرو ما را ارائه می‌دهند بالا باشد، می‌توانند شما را در انتخاب بهترین بیمه شخص ثالث راهنمایی کنند.

 ارائه اطلاعات مناسب به مشتری در خصوص بیمه خودرو

از دیگر عوامل تعیین بهترین بیمه شخص ثالث، ارائه اطلاعات مناسب حین دریافت خسارت یا صدور بیمه‌نامه است. خیلی وقت‌ها بیمه‌گزار به علت عدم دریافت اطلاعات کافی حین بروز حادثه یا صدور، دچار سردرگمی می‌شوند. به همین دلیل ارائه اطلاعات مناسب به بیمه‌گزار یک مزیت محسوب می‌شود.

 بهترین بیمه ثالث از نظر رسیدگی به شکایات؛ بیمه خودرو باید جوابگو باشد!

در بسیاری از مواقع مانند بروز حادثه، انتقال بیمه و… ممکن است بیمه‌گزار دچار مشکلی شود که نیاز به پیگیری شرکت بیمه خودرو داشته باشد. در این صورت اگر پیگیری شرکت بیمه ضعیف باشد و به شکایات بیمه‌گزار رسیدگی مناسبی نکند، بیمه‌گزار قطعاً دچار مشکلاتی می‌شود. لذا نحوه رسیدگی شرکت بیمه به شکایات بیمه‌گزاران عامل مهمی است.

 بهترین بیمه شخص ثالث از نظر رضایت مالی؛ بیمه خودرو باید منصف باشد!

یکی از عوامل تعیین کننده بهترین بیمه شخص ثالث خودرو رضایت مالی بیمه‌گزار است. این رضایت مالی هم در میزان حق بیمه پرداختی توسط بیمه‌گزار و هم در میزان خسارت پرداختی توسط شرکت بیمه تعریف می‌گردد.

 بهترین بیمه شخص ثالث از نظر سادگی در صدور و دریافت خسارت

یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده بهترین بیمه شخص ثالث سادگی و سرعت در صدور بیمه‌نامه و دریافت خسارت است. یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که بیمه‌گزاران ممکن است با آن‌ها درگیر باشند، مراحل پیچیده و طولانی دریافت خسارت از شرکت بیمه خودرو است.

 بهترین بیمه شخص ثالث از نظر کیفیت ارتباط با مشتری

بیمه خودرو تا چه حد در مواقع ضروری به بیمه‌گزاران کمک می‌کند؟ این فاکتور در سال‌های اخیر مورد توجه بیمه‌گزاران قرار گرفته است. نحوه برقراری ارتباط با مشتریان، نحوه پاسخگویی به تلفن و میزان به‌روز بودن سایت شرکت‌های بیمه می‌تواند از عوامل مهم در تعیین بهترین بیمه ثالث باشد.